Postęp w technice w pomiarach, czyli co obecnie można kupić

Ogromny postęp w technice sprawił, że współcześnie trafić można na naprawdę najróżniejsze gadżety. Przy czym nie wszystkie z nich to smartfony, dzięki którym z pomocą telefonu możemy także robić zdjęcia, słuchać muzyki oraz sprawdzać elektroniczną skrzynkę pocztową. Wiele z nich usprawnia po prostu zwykłe funkcjonowanie. Wśród tych, które stosowane są w określonych zawodach, znajduje się waga elektroniczna oraz siłomierz.

waga

Autor: Marcel Oosterwijk
Źródło: http://www.flickr.com
Waga elektroniczna to urządzenie, które na ogół dostrzec możemy w sklepach sprzedających artykuły spożywcze. To właśnie na niej sprzedawca waży warzywa, ciasta, wędliny, mięso czy sery.

Czyżby na danej stronie (https://moderator.pl/czesci-zamienne/widly.html) coś Cię zainteresowało? Masz chęć poznać więcej detali na ów temat? Nie ma przeszkód. Trzeba tylko wejść w ten link.

Czyli wszystko to, co znajduje się w sprzedaży. Coraz częściej na wagę elektroniczną decydują się również panie domu, które uwielbiają własnoręcznie piec ciasta. Z jej pomocą można bowiem bardzo szybko i prosto zważyć wszystkie niezbędne składniki. Jeszcze parę lat temu dostępne były tylko wagi elektroniczne do działania potrzebujące prądu. Wagę należało po prostu podłączyć do gniazdka.

Teraz znaleźć można również te modele, które do prawidłowej pracy wymagają baterii. Wagi elektroniczne wykorzystywane w sklepach mają natomiast wbudowane akumulatory, które pozwalają na nie przerywanie pracy w sytuacji, kiedy następuje przerwa w dostawie prądu. Jest to ważne, jeśli sprzedawcy nie zamierzają robić przerw w działalności, a tym samym nie chcą notować odczuwalnych strat. Wagi elektroniczne w sklepach połączone są z kasą fiskalną. Jest to wymóg nakładany przez obowiązujące w Polsce prawo, które ma chronić fiskusa przed niezbyt uczciwymi sprzedawcami, którzy chcą oszukiwać na wymaganym podatku.

Innym urządzeniem, które może mieć dla nas zdecydowanie mniej oczywiste zastosowanie jest siłomierz. Jest to na ogół niewielkich rozmiarów przyrząd, który wykonano tak, aby za jego pomocą możliwy był pomiar wartości siły, która działa w określonym przypadku. Narzędzia tego typu są na ogół oparte na prawie Hooke’a. Jego precyzyjne omówienie wymaga jednak ogromnej ilości czasu. Siłomierz ma zaskakująco szerokie zastosowanie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki niemu działały tradycyjne wagi sprężynowe. Wykorzystywany jest też w technice oraz antropometrii. Siłomierz to niewielki przyrząd, który – podobnie jak waga elektroniczna – znacząco ułatwia nasze funkcjonowanie.